B72220S0250K101
DigiKey Part Number
495-4374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S0250K101
Description
VARISTOR 39V 2KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72220S0250K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
22J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
11100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V