B72214S0750K551
DigiKey Part Number
495-B72214S0750K551TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72214S0750K551CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0750K551
Description
VARISTOR 120V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
120 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
20J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
1370 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V