B72210S0321K551
DigiKey Part Number
495-6585-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6585-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S0321K551
Description
VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
510 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
50J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
185 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V