B72210S0301K531 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 24 341
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 44
470 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
B72210S0301K531
DigiKey Part Number
495-76425-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-76425-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S0301K531
Description
VARISTOR 470V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
47J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V