B72210S0300K101
DigiKey Part Number
495-3770-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S0300K101
Description
VARISTOR 47V 500A DISC 10MM
Detailed Description
47 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72210S0300K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Current - Surge
500 A
Series
Energy
4.4J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2750 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V