B66367Q0100K187
DigiKey Part Number
495-B66367Q0100K187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66367Q0100K187
Description
FERRITE CORE ETD 100NH N87
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core ETD Type 1.909" (48.50mm) Length 0.980" (24.90mm) Width Diameter 0.657" (16.70mm) Height
EDA/CAD Models
B66367Q0100K187 Models
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.54
Series
Effective Length (le) mm
114.0
Effective Area (Ae) mm²
211.0
Core Type
ETD
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
ETD 49 x 25 x 16
Height
0.657" (16.70mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH
Length
1.909" (48.50mm)
Tolerance
±10%
Width
0.980" (24.90mm)