B66363Q0150K187
DigiKey Part Number
495-B66363Q0150K187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66363Q0150K187
Description
FERRITE CORE ETD 150NH N87
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core ETD Type 1.531" (38.90mm) Length 0.787" (20.00mm) Width Diameter 0.504" (12.80mm) Height
EDA/CAD Models
B66363Q0150K187 Models
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.74
Series
Effective Length (le) mm
92.2
Effective Area (Ae) mm²
125.0
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
123.0
Core Type
ETD
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
ETD 39 x 20 x 13
Height
0.504" (12.80mm)
Inductance Factor (Al)
150 nH
Length
1.531" (38.90mm)
Tolerance
±10%
Width
0.787" (20.00mm)