B66335Q0400K187
DigiKey Part Number
495-B66335Q0400K187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66335Q0400K187
Description
FERRITE CORE E 400NH N87
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core E Type 2.165" (55.00mm) Length 1.094" (27.80mm) Width Diameter 0.827" (21.00mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B66335Q0400K187 Models
Category
Gap
Distributed Gapped
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.35
Series
Effective Length (le) mm
124.0
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
354.0
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Core Type
E
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
E 55 x 28 x 21
Finish
Uncoated
Material
N87
Height
0.827" (21.00mm)
Inductance Factor (Al)
400 nH
Length
2.165" (55.00mm)
Tolerance
±10%
Width
1.094" (27.80mm)