B66233Q0150K187
DigiKey Part Number
495-B66233Q0150K187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66233Q0150K187
Description
FERRITE CORE E 150NH N87
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core E Type 1.260" (32.00mm) Length 0.630" (16.00mm) Width Diameter 0.433" (11.00mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B66233Q0150K187 Models
Category
Gap
Distributed Gapped
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.76
Series
Effective Length (le) mm
74.0
Packaging
Tray
Effective Area (Ae) mm²
97.0
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
95.0
Core Type
E
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
7187.0
Supplier Device Package
E 32 x 16 x 11
Finish
Uncoated
Material
N87
Height
0.433" (11.00mm)
Inductance Factor (Al)
150 nH
Length
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±10%
Width
0.630" (16.00mm)