B65819J0160J041
DigiKey Part Number
B65819J0160J041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65819J0160J041
Description
FERRITE CORE RM 160NH N41 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N41 Ferrite Core RM Type 0.799" (20.30mm) Length Width Diameter 0.265" (6.75mm) Height
EDA/CAD Models
B65819J0160J041 Models
Category
Effective Permeability (µe)
90.0
Manufacturer
TDK
Initial Permeability (µi)
2800
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.7
Effective Length (le) mm
30.4
Effective Area (Ae) mm²
43.0
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
39.0
Supplier Device Package
RM 7
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
1310.0
Material
N41
Inductance Factor (Al)
160 nH
Height
0.265" (6.75mm)
Tolerance
±5%
Length
0.799" (20.30mm)