B65646A0250A027
DigiKey Part Number
495-5141-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65646A0250A027
Description
FERRITE CORE PM 250NH N27 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N27 Ferrite Core PM Type Length Width 1.969" (50.00mm) Diameter 0.768" (19.50mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65646A0250A027 Models
Category
Gap
Gapped
Effective Permeability (µe)
45.0
Series
Initial Permeability (µi)
2000
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.227
Effective Length (le) mm
84.0
Core Type
PM
Effective Area (Ae) mm²
Supplier Device Package
PM 50 x 39
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Material
N27
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Diameter
1.969" (50.00mm)
Inductance Factor (Al)
250 nH
Height
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±3%