B64290L0062X046
DigiKey Part Number
495-76689-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B64290L0062X046
Description
FERRITE CORE TOROID 6.4UH T46
Customer Reference
Detailed Description
Epoxy T46 Ferrite Core Toroid Type Length Width 0.413" (10.50mm) Diameter 0.161" (4.10mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B64290L0062X046 Models
Tolerance
±30%
Manufacturer
TDK
Gap
Ungapped
Series
Initial Permeability (µi)
15000
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
2.85
Part Status
Obsolete
Effective Length (le) mm
20.72
Core Type
Toroid
Effective Area (Ae) mm²
7.28
Material
T46
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Diameter
0.413" (10.50mm)
Finish
Epoxy
Inductance Factor (Al)
6.4 µH
Height
0.161" (4.10mm)