B58043I5254M052
DigiKey Part Number
495-B58043I5254M052TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B58043I5254M052CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B58043I5254M052DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B58043I5254M052
Description
CERALINK SMD 2220 - 500 V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.25 µF ±20% 500V Ceramic Capacitor 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B58043I5254M052 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)