B43858L2107M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 132
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 500
Chemi-Con
In Stock: 201
New at DigiKey
100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
B43858L2107M000
DigiKey Part Number
495-B43858L2107M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43858L2107M000
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43858L2107M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1.45 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C