B43743A5278M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for B43743A5278M000 is not available
B43743A5278M000
DigiKey Part Number
495-B43743A5278M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43743A5278M000
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
13.4 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
50 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.031" Dia (51.60mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.693" (119.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
32mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C