B43703A5109M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
10000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9.9mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
B43703A5109M000
DigiKey Part Number
495-B43703A5109M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43703A5109M000
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
26.4 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
7.547" (191.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.9mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C