B43659A5217M057
DigiKey Part Number
495-B43659A5217M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43659A5217M057
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
210 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 600mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.06 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C