B43657A5537M057
DigiKey Part Number
495-B43657A5537M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43657A5537M057
Description
CAP ALUM 530UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
530 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 220mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.52 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C