B43647A5157M050
DigiKey Part Number
495-B43647A5157M050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43647A5157M050
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 700mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 100 Hz
Impedance
1.06 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C