B43644F2477M067
DigiKey Part Number
495-B43644F2477M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644F2477M067
Description
CAP ALUM 250V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 180mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43644F2477M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.52 A @ 100 Hz
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C