B43644C9277M000
DigiKey Part Number
495-75847-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644C9277M000
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 410mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.12 A @ 100 Hz
Impedance
590 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
410mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C