B43644A5107M067 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 138
Datasheet
New at DigiKey
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 970mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43644A5107M067
DigiKey Part Number
495-B43644A5107M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644A5107M067
Description
SNAP-IN 100UF 450V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B43644A5107M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
690 mA @ 100 Hz
Impedance
1.46 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
970mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C