B43642B6826M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
82 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.57Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642B6826M060
DigiKey Part Number
495-B43642B6826M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642B6826M060
Description
CAP ALUM 500V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
580 mA @ 100 Hz
Impedance
2.4 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.57Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C