B43642B2827M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 152
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 145
Nichicon
In Stock: 14 262
820 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 100mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642B2827M000
DigiKey Part Number
495-B43642B2827M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642B2827M000
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.96 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C