B43642A9827M067 is available for purchase but is not normally stocked.
TDK
In Stock: 189
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 200
Datasheet
820 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 110mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642A9827M067
DigiKey Part Number
495-B43642A9827M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642A9827M067
Description
SNAP-IN 820UF 400V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43642A9827M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3 A @ 100 Hz
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C