B43641B0397M050 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Rubycon
In Stock: 723
In Stock: 191
AIC tech Inc.
In Stock: 48
390 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 310mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43641B0397M050
DigiKey Part Number
495-B43641B0397M050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43641B0397M050
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43641B0397M050 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.67 A @ 100 Hz
Impedance
490 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
310mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C