B43640G2827M000
DigiKey Part Number
B43640G2827M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43640G2827M000
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 130mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.57 A @ 100 Hz
Impedance
190 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C