B43630B5477M067
DigiKey Part Number
495-B43630B5477M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43630B5477M067
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 270mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43630B5477M067 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.54 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
420 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
270mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C