B43504E0227M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 240
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 800
Datasheet
In Stock: 296
220 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 610mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43504E0227M000
DigiKey Part Number
B43504E0227M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43504E0227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.12 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
730 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.465" (37.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
610mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C