B43504A2337M000
DigiKey Part Number
495-6247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43504A2337M000
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 390mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
470 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
390mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C