B43501B9107M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1
Datasheet
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 660mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
B43501B9107M000
DigiKey Part Number
495-4247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43501B9107M000
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
1.06 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
660mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C