B43464A5108M000
DigiKey Part Number
495-77157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43464A5108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 110mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.7 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
138 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.031" Dia (51.60mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
3.217" (81.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C