B43455B4228M000
DigiKey Part Number
495-B43455B4228M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43455B4228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 58mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
7.1 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.032" Dia (51.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.201" (106.70mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
58mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C