B43310C9228M000
DigiKey Part Number
495-3654-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43310C9228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 87mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
6.4 A @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.532" Dia (64.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.780" (96.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
87mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C