B41858C4128M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 356
Datasheet
1200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 73mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
B41858C4128M000
DigiKey Part Number
B41858C4128M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C4128M000
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B41858C4128M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.202 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
62 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
73mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C