B41560A8159M000
DigiKey Part Number
495-6374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41560A8159M000
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
9.1 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.032" Dia (51.60mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
3.217" (81.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
19mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C