B40921A5567M000
DigiKey Part Number
495-B40921A5567M000TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B40921A5567M000CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B40921A5567M000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40921A5567M000
Description
CAP ALUM POLY HYB 560UF 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B40921A5567M000 Models
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm