B32928U4206M000
DigiKey Part Number
495-B32928U4206M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32928U4206M000
Description
CAP FILM 20UF 20% 350VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 350V 650V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
650V