B32926U4825M000
DigiKey Part Number
495-B32926U4825M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926U4825M000
Description
CAP FILM 8.2UF 20% 350VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µF Film Capacitor 350V 650V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
650V