B32926J3106K000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 332
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 477
Datasheet
10 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32926J3106K000
DigiKey Part Number
495-7024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926J3106K000
Description
CAP FILM 10UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32926J3106K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V
Ratings
AEC-Q200, X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity