B32924M3475M000
DigiKey Part Number
495-B32924M3475M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924M3475M000
Description
4.70UF 20% 305VAC MKP SUPPRESS
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V