B32923M3225K000
DigiKey Part Number
495-B32923M3225K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32923M3225K000
Description
2.20UF 10% 305VAC MKP SUPPRESS
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.472" W (26.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)
1.142" (29.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V