B32923C3474K000
DigiKey Part Number
495-4206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32923C3474K000
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32923C3474K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V