B32922U4224M000
DigiKey Part Number
495-B32922U4224M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922U4224M000
Description
CAP FILM 220NF 20% 350VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 350V 650V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
650V