B32922M3474M000
DigiKey Part Number
495-B32922M3474M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922M3474M000
Description
0.47UF 20% 305VAC MKP SUPPRESS
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V