B32922D3334K289
DigiKey Part Number
495-76547-1-ND - Cut Tape (CT)
495-76547-2-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922D3334K289
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32922D3334K289 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V