B32913A5334M000
DigiKey Part Number
495-B32913A5334M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32913A5334M000
Description
CAP FILM 0.33UF 20% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 530V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32913A5334M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
530V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)