B32911A5102M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF Film Capacitor 530V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32911A5102M
DigiKey Part Number
495-6696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32911A5102M
Description
CAP FILM 1000PF 20% 1KVDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
530V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)