B32778P8206K000
DigiKey Part Number
495-B32778P8206K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32778P8206K000
Description
CAP FILM 20UF 10% 840VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 840V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
840V
Applications
Automotive
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.1 mOhms