B32776P8106K000
DigiKey Part Number
495-B32776P8106K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32776P8106K000
Description
CAP FILM 10UF 10% 840VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 840V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
840V
Applications
Automotive
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.1 mOhms